Církevní stupnice

Tyto stupnice se též nazývají mody a užívaly se v evropské hudbě už ve starověku. Jsou to vlastně určité úseky základní diatonické tónové řady (například C-DUR). Jsou často užívány v moderní hudbě, zejména v rocku a jazzu. Většinou však spíše intuitivně, jaksi omylem. Použitím těchto stupnic můžeme vybočit ze stereotipních obratů rockových písní a dodat jim mírně exotický nádech.

Dórská stupnice má pořadí tónů - D E F G A H C D. Je to typická středověká tónová řada. Největší nádech historie jí dává její rozdělenost. První část zní molově, zatímco její konec je spíše durový. Nejlepších výsledků lze dosáhnout improvizací nejprve v jedné polovině s přechodem do druhé. Každá fráze je pak jiná a ony přechody tvoří kýžený středověký nádech. Vřele doporučiji jamovat na akordech D-MOLL s občasným přechodem do C-DUR.

Frygická stupnice má jednoznačně mollový charakter. Pořadí tónů je - E F G A H C D E. Její užití je narozdíl od Dorské spíše ve velmi pomálých rozvláčněných žalozpěvech. Základem budiž samozřejmě akord E-MOLL.

Lydickou stupnici tvoří F G A H C D E F. Je durového charakteru, je velice veselá. Pro improvizaci na akordu F-DUR můžu doporučit tečkovaný rytmus (tzn. střídat dlouhé a kratší noty).

Stupnice Mixolydická je snad nejpoužívanějším exotickým modem v současné hudbě. Zejména jazz hodně čerpá z řady - G A H C D E F G. Zprvu se stupnice zdá jako normální DUR, ale ta hlavní perlička je mezi tóny F a G. Improvizace v první části stupnice pak klesne dolu přes F, což vyvolá výtané napětí. Perfektní je improvizace na akordech G-DUR a F-DUR - ta nejlépe vystihuje možnosti tohoto modu.


Zde jsem pro vás připravil krátké, jednoduché MIDI ukázky:

Dórská stupnice
Frygická stupnice
Lydická stupnice
Mixolydická stupnice